Staw w centrum wioskiIzba TradycjiEkomuzeum przy Szkole PodstawowejGłaz w centrumKościółOłtarz w kościele

Odpust i Jarmark u św. Jacka

Uroczystości patronalne ku czci św. Jacka rozpoczęły się w sobotę 15 sierpnia nieszporami i procesją z relikwiami św. Jacka z kościoła parafialnego na polowy ołtarz przed sanktuarium. Uroczysta Msza Św. pontyfikalna w intencji Księży Biskupów Jana Bagińskiego oraz Gerarda Kusza, obchodzących 30. rocznicę sakry biskupiej, była okazją do podziękowań i życzeń kierowanych do czcigodnych Jubilatów. W imieniu samorządu i mieszkańców Gminy Gogolin, życzenia złożył Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.

W niedzielę na placu przed Sanktuarium św. Jacka odbyła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył J.E. Ksiądz Arcybiskup Alfons Nossol. Muzyczną oprawę liturgii Mszy Św. przygotowała schola z Jablunkova z Republiki Czeskiej oraz orkiestra „Górażdże Cement SA”. Niedzielne uroczystości religijne zamknęła procesja teoforyczna do kościoła parafialnego oraz nieszpory ku czci św. Jacka.

 

Tradycyjnie już uroczystościom patronalnym towarzyszył Jarmark Odpustowy u św. Jacka. Organizatorzy przygotowali interesujący program artystyczny i biesiadny. W sobotę na placu przed Sanktuarium św. Jacka odbył się Koncert Pieśni Religijnych w wykonaniu Jacka Kieroka. Następnie mieszkańcy i goście bawili się podczas biesiady odpustowej z zespołem „Brylant”. W niedzielę na parkowej scenie zaprezentowali się lokalni oraz zagraniczni artyści. Standardy muzyki rozrywkowej i światowej zagrała orkiestra „Górażdże Cement S.A.”. Z ciekawym programem muzycznym i tanecznym wystąpili również młodzi artyści z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży „Galicja” we Lwowie, a także Nazar Sawko- laureat ukraińskiej edycji muzycznego show „The Voice of Ukraine, któremu towarzyszył zespół „Źródło”. Wystąpiła również schola z partnerskiego Jablunkova, która zaśpiewała pieśni z pogranicza polsko-czeskiego. Swoje największe przeboje wykonały również dwie gwiazdy TVS Silesia: Jacek Kierok oraz Jesika. Koncertom i występom artystycznym towarzyszyły liczne atrakcje: lunapark, „Uśmiechnięte Miasteczko”, stoiska odpustowe i kiermasze handlowe. Niedzielny odpust zakończyła biesiada z zespołem „Strit”.

Po raz kolejny licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście mieli okazję wziąć udział w Zawodach w Rzucie Kamieniem. W tym roku o zwycięstwo walczyło aż 70 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i pamiątkowe koszulki, a laureaci I miejsca w kategorii kobiet i w kategorii mężczyzn - nagrodę główną - przejażdżkę MITSUBISHI LANCER EVOLUTION. Sponsorem nagród głównych o wartości 150 zł każda była Grupa Automaster.

 

(tekst i zdjęcia: Urząd Miejski w Gogolinie)

Pogoda
16 czerwca
niedziela
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN