Staw w centrum wioski Izba Tradycji Ekomuzeum przy Szkole Podstawowej Głaz w centrum Kościół Ołtarz w kościele

Beatyfikacja Jana Pawła II

JPII-2.jpeg

 

Jutro 1 maja odbędzie się uroczystość wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II, przypadnie ona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego przez papieża Polaka. Będzie to pierwsza beatyfikacja, jakiej dokona Benedykt XVI. Stanowi jednocześnie odstępstwo od zasady wprowadzonej przez obecnego papieża, który na początku pontyfikatu zrezygnował z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym, powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji. 27-letni pontyfikat polskiego papieża przeszedł do historii jako przełomowy dla Kościoła i losów milionów ludzi.
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się niedługo po jego śmierci (zmarł 2 kwietnia 2005 roku), w czerwcu 2005 roku, dzięki decyzji Benedykta XVI. Papież skorzystał z przysługującego mu prawa i uchylił regułę 5 lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze. Do beatyfikacji wybrano trudny, jak się podkreśla, przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia całkowitego ustąpienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II modliła się ona do niego z całą swą wspólnotą zakonną.
W wielu miejscach w kraju i na świecie odbywają się na tą okoliczność spotkanie modlitewne a także wspominamy miejsca w których przebywał Ojciec Święty. Kamień Śląski miał to szczęście, gdyż 14 sierpnia 1966 roku w ramach obchodów Milenijnych Chrztu Polski przybył do nas prawie cały Episkopat Polski na czele z Prymasem Tysiąclecia kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Uroczystości zgromadziły około 18 tysięcy wiernych. Na placu przykościelnym został ustawiony ołtarz polowy, przy którym ówczesny Arcybiskup Krakowski Karol Wojtyła odprawił mszę świętą, a homilię wygłosił Ksiądz Prymas. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia staraniem Księdza Waltera Lenarta, w miejscu odprawienia eucharystii w sierpniu 2006 roku została umieszczona tablica pamiątkowa na południowej ścianie naszego Kościoła Parafialnego.
Poniżej prezentujemy materiał zdjęciowy z wydarzeń w roku 1966 - zdjęcia pochodzą z archiwum parafialnego.
 

 

foto_01_ok.jpeg

 

foto_07_ok.jpeg

 

foto_15_ok.jpeg

 

foto_27_ok.jpeg

 

foto_28_ok.jpeg

 

foto_33_ok.jpeg

 

IMG_0130.jpeg

 

 

Pogoda
12 sierpnia
piątek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,67 PLN
1 CHF = 4,81 PLN
1 USD = 4,52 PLN