Staw w centrum wioski Izba Tradycji Ekomuzeum przy Szkole Podstawowej Głaz w centrum Kościół Ołtarz w kościele

Relacja z przejścia szlakiem św. Jakuba

Kiedy Dzień Świętego Jakuba wypada w niedzielę, dany rok uważa się za Rok Święty. Tak jest właśnie w bieżącym roku. W Europie, a w szczególności w krajach przez które przebiegają Drogi Św. Jakuba, dla uczczenia tego ważnego wydarzenia podejmowane są konkretne działania przez wszystkie zainteresowane strony.

W 2004 roku francuscy pielgrzymi wpadli na pomysł, aby zorganizować wspólną europejską akcję, do której zapraszają również w kolejnym Roku Jakubowym. Pięć lat temu udział w niej wzięło ponad 70 różnych organizacji z kilku europejskich krajów. Łącznie przemierzono 14 000 mil oraz przygotowano ponad 200 różnych imprez towarzyszących. Dla tego przedsięwzięcia Rada Europy wyraziła swoje poparcie, również Papież Jan Paweł II, poinformowany o działaniach wydał z tej okazji uniwersalne przesłanie.

Ta pierwsza inicjatywa spotkała się z aprobatą i okazała się wielkim sukcesem, a w szczególności była poświęcona pokojowi i ofiarom zamachów bombowych w Madrycie.

Rok bieżący to przede wszystkim wędrowanie drogami do Santiago, ale także do przyszłości naszego człowieczeństwa, które dotyka głęboki kryzys zarówno w zakresie etyki, ekonomii, finansów, żywności i ochrony środowiska. W tym kontekście zorganizowano drugą edycję “EC2010″, wysłano silny sygnał i wezwano pielgrzymów do solidarności. Solidarność ludzi i ziemi – takie właśnie hasło przyświeca tegorocznej akcji „Europa Compostela 2010”.

Hasło to wzywa do zachowania naszego dziedzictwa naturalnego, przypomina, że ścieżki Świętego Jakuba przebiegają przez szersze środowisko, woła także o bezwzględne uznanie godności człowieka.

Polscy pielgrzymi, którzy już wrócili, jak również ci wszyscy, którzy dopiero wybierają się na Camino zostali zaproszeni do wzięcia udziału w europejskim marszu do Santiago de Compostela w 2010 roku poprzez Stowarzyszenie “Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Polsce”. Do tego przedsięwzięcia włączyło się nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego, w jego ramach w sobotę 24 kwietnia 2010r. miało miejsce kolejne zorganizowane przejście szlakiem św. Jakuba z Góry św. Anny do Kamienia Śląskiego, w którym uczestniczyło ponad pięćdziesiąt osób z terenu Opolszczyzny oraz nasz gość honorowy - Antoine Francuz z pirenejskiego Oloron. W Kamieniu uczestnicy spotkali się  z arcybiskupem Alfonsem Nossolem. Następnie zostali oprowadzeni po terenie miejscowości przez miejscowego przewodnika.

Przejście szlakiem „Via Regia” rozpoczęło się w Polsce 20 lutego od Pilzna a zakończy 5 maja w Zgorzelcu spotkaniem  sztafet polskiej z niemiecką.  

Równolegle ze startem “Europa Compostela 2010 na udostępnionym odcinku Drogi św. Jakuba “Via Regia”, w sobotę, 24 kwietnia 2010r., rozpoczął się cykl weekendowych przejść tym szlakiem z Góry św. Anny do Brzegu. Trwać one będą do sierpnia bieżącego roku a prowadzić będzie od pomnika Papieża na Górze św. Anny do pomnika Jana Pawła II w Brzegu.  

Kolejne przejście 15 maja 2010r. z Kamienia Śląskiego do Opola. Organizatorami tych “weekendówek” są: Stowarzyszenie Miłośników Turystyki “W Drodze” ze Skorogoszczy, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego. ZAPRASZAMY

Poniżej fotoreportaż z dnia 24.04.2010r.

 

IMG_0736.jpeg IMG_0737.jpeg IMG_0745.jpeg

 

IMG_0772.jpeg IMG_0769.jpeg IMG_0775.jpeg

 

IMG_0777.jpeg IMG_0786.jpeg IMG_0785.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0787.jpeg

 

Pogoda
13 sierpnia
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,67 PLN
1 CHF = 4,81 PLN
1 USD = 4,52 PLN