Staw w centrum wioski Izba Tradycji Ekomuzeum przy Szkole Podstawowej Głaz w centrum Kościół Ołtarz w kościele

Przejście drogą św. Jakuba

W wielu krajach Europy od kilkunastu lat pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli. Są to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege).  

Dla średniowiecznych Europejczyków istniały trzy miejsca, które warto było odwiedzić: Grób Chrystusa w Jerozolimie, Rzym oraz położony na końcu świata grób św. Jakuba - grób  w hiszpańskim Santiago de Compostela (co oznacza: Święty Jakub na Polu Gwiazd). Jest to grób św. Jakuba Starszego - brata św. Jana Ewangelisty, pierwszego biskupa Jerozolimy i pierwszego z dwunastu Apostołów, który zginął śmiercią męczeńską (w 44 r.). Powracający stamtąd pielgrzymi opowiadali o niezwykłym miejscu, o drodze oraz przynosili ze sobą niespotykane w innych miejscach muszle, nazwane muszlami św. Jakuba.

W 1982 r. papież Jan Paweł II wygłosił Akt Europejski w którym apelował do mieszkańców Europy, aby odkrywali źródła swojej kulturowej tożsamości. Cztery lata później Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy naszego kontynentu.

Na terenie naszego województwa oznakowany jest szlak z Góry św. Anny przez Kamień Śląski, Opole, Brzeg, który dalej prowadzi przez Wrocław do Zgorzelca.

24 kwietnia będzie mało miejsce przejście szlakiem św. Jakuba z Góry św. Anny do Kamienia Śląskiego. Wyjście na szlak z Góry św. Anny spod bazyliki o godz. 9.00.

Po przyjściu do Kamienia Śląskiego planowane jest spotkanie z arcybiskupem Alfonsem Nossolem oraz zwiedzanie miejscowości z przewodnikiem.   

  Zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału we wspólnym pielgrzymowaniu.

/Kliknij poniższą ikonkę aby otworzyć/

 

PDFplakat weekendowe przejście 2010.pdf

 

Pogoda
13 sierpnia
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,68 PLN
1 CHF = 4,83 PLN
1 USD = 4,55 PLN