Staw w centrum wioskiIzba TradycjiEkomuzeum przy Szkole PodstawowejGłaz w centrumKościółOłtarz w kościele

Droga Świętego Jakuba

W wielu krajach Europy od kilkunastu lat pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli. Są to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege). Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie pragną przemierzać Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego kontynentu albo po prostu - zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi.

Dla średniowiecznych Europejczyków istniały trzy odległe miejsca, które warto było odwiedzić: Grób Chrystusa w Jerozolimie, Rzym oraz położony na końcu świata grób św. Jakuba - grób  w hiszpańskim Santiago de Compostela (co oznacza: Święty Jakub na Polu Gwiazd). Jest to grób św. Jakuba Starszego - brata św. Jana Ewangelisty, pierwszego biskupa Jerozolimy i pierwszego z dwunastu Apostołów, który zginął śmiercią męczeńską (w 44 r.). Powracający stamtąd pielgrzymi opowiadali o niezwykłym miejscu, o drodze oraz przynosili ze sobą niespotykane w innych miejscach muszle, nazwane muszlami św. Jakuba.

W 1982 r. papież Jan Paweł II wygłosił Akt Europejski w którym apelował do mieszkańców Europy, aby odkrywali źródła swojej kulturowej tożsamości. Cztery lata później Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy naszego kontynentu, zachęcając osoby i władze regionów do odtwarzania starych szlaków pątniczych. W przedsięwzięcie zaangażowały się władze naszego regionu, m.in. gminy Gogolin i Leśnica, a także organizacje pozarządowe, w tym nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego.

W krajach Europy Zachodniej jest wiele szlaków oznakowanych symbolem muszli. W przeszłości Droga św. Jakuba prowadziła aż do Kijowa. Od kilku w Polsce oznakowana była trasa od Zgorzelca poprzez Legnicę, Wrocław do Brzegu. Jesienią ubiegłego roku oznakowano trasę od Brzegu przez Opole, Kamień Śląski do Góry św. Anny. Pierwsze przejście nowo oznaczonym szlakiem odbędzie się w dniu 18 kwietnia 2009 r. (sobota) o godz. 9.30. z Rajskiego Placu na Górze św. Anny do Kamienia Śląskiego - miejsca urodzenia św. Jacka, bł. Czesława i bł. Bronisławy – następnie, przez Kosorowice do Opola.

Zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału we wspólnym pielgrzymowaniu.

Ruszaj w drogę! Buen Camino!

symbol.jpeg

Weekend na Via Regia 2009.jpeg

Pogoda
07 grudnia
czwartek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN