Staw w centrum wioski Izba Tradycji Ekomuzeum przy Szkole Podstawowej Głaz w centrum Kościół Ołtarz w kościele

Wprowadzenie ks. proboszcza Waltra Lenart

         W środę 19.04.2006r. miało miejsce wprowadzenie ks. Waltra Lenart jako nowego proboszcza parafii Kamień Śląski. Aktu wprowadzenia dokonał ks. dziekan dekanatu Kamień Śląski Józef Kaczmarczyk.

 

IMG_2885.jpeg

 

Oto kilka słów, które napisał o sobie ks. Walter Lenart w naszej parafialnej gazetce „Głos Św. Jacka”:

 

Z dniem 2 kwietnia, na mocy dekretu Arcybiskupa Alfonsa Nossola, zostałem 6 mianowany proboszczem parafii pw. Św. Jacka w Kamieniu Śląskim. W posiadanie urzędu proboszczowskiego zostałem wprowadzony 19 kwietnia - w Wielkanocną Środę.

Ostatnie miesiące stały się dla mnie bardzo osobistym przeżyciem choroby i śmierci naszego śp. Proboszcza Hermana. Miałem zaszczyt towarzyszyć mu w godzinach nadziei na wyzdrowienie i w godzinach konania. Teraz, z woli Kościoła, mam kontynuować dzieło przez niego realizowane od 14 lat.

Dzieciństwo i młodość moją przeżyłem w Strzeleczkach w rodzinie Elżbiety i Bernarda jako najstarszy z trójki rodzeństwa. Szkołę średnią ukończyłem w 1983 r., wtedy też wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. To seminarium potem przyszło mi przenosić do Opola, kiedy w 1996 r. powołano mnie na stanowisko dyrektora administracyjnego w WSD (w języku seminaryjnym byłem prokuratorem).

Po święceniach w 1989 roku zostałem posiany jako wikary do Parafii Św. Jakuba i Agnieszki w Nysie. Tam uczyłem się duszpasterzowania w burzliwym czasie, kiedy naukę religii wprowadzano do szkół. Po 5 latach - na krótko (2 lata) -przyszło mi służyć w mniejszej parafii Kolonowskie. Wtedy to (sierpień 1994) mój nowy proboszcz zaprosił mnie na uroczystości poświęcania sanktuarium Św. Jacka i stąd razem udaliśmy się na moją nową placówkę duszpasterską. Było to moje pierwsze spotkanie z Kamieniem Śląskim. Po 2 latach wikariatu w Kolonowskiem skierowano mnie do administrowania w nowym seminarium opolsko - gliwickim. To było prawdziwe wyzwanie.

W seminarium przeżyłem ważny, ale przede wszystkim piękny czas. Początkowo było trudno, trwała jeszcze budowa stołówki, biblioteki, sali gimnastycznej, kościoła. Równocześnie dokształcałem się na studiach podyplomowych w nowosądeckiej szkole biznesu i zarządzania. Z czasem „poczułem temat". Przez prawie 9 lat, jako jeden z seminaryjnych wychowawców, towarzyszyłem kandydatom do kapłaństwa w ich wzrastaniu. Wspólnie przeżywaliśmy Eucharystie, budowaliśmy nowe obiekty, obchodziliśmy wielki jubileusz roku 2000 (poświęcenie nowego seminaryjnego kościoła) i stanowiliśmy wielką seminaryjną rodzinę. Seminarium zwane jest „sercem diecezji", a w tym wypadku aż dwu diecezji - opolskiej i gliwickiej.

W uroczystość św. Jadwigi 2004 r. Ks. Arcybiskup wyznaczył mnie do kierowania powstającym w Kamieniu ośrodkiem wodolecznictwa „Sebastianeum Silesiacum", które miało się stać wejściem w nowy rozdział mego życia.

Tu, w Kamieniu, spotkałem doświadczonego duszpasterza Ks. Hermana Piechotę. Jego choroba stała się powodem do coraz częstszego zaangażowania w duszpasterskiej posłudze.

W taki oto sposób Pan Bóg wprowadzał mnie do ... mojej nowej Wspólnoty.

 

                                                                           ks. Walter Lenart

 

 

IMG_2866.jpeg

 

IMG_2869.jpeg

 

IMG_2882.jpeg

 

IMG_2886.jpeg

 

IMG_2893.jpeg

Pogoda
13 sierpnia
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,68 PLN
1 CHF = 4,83 PLN
1 USD = 4,55 PLN