Staw w centrum wioskiIzba TradycjiEkomuzeum przy Szkole PodstawowejGłaz w centrumKościółOłtarz w kościele

Obchody Świętego Marcina

Po raz czwarty 11 listopada br. w Kamieniu Śląskim, miejscowi działacze zorganizowali spotkanie ze Świętym Marcinem. W spotkaniu wzięły udział dzieci, młodzież i dorośli nie tylko z Kamienia Śląskiego i Kamionka, do których to spotkanie było adresowane, ale także z okolicznych miejscowości.

Na początku w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jacka odbyło się nabożeństwo, podczas którego proboszcz ks. Herman Piechota przybliżył zebranym sylwetkę świętego. Następnie został uformowany korowód, na czele którego na koniu jechał Święty Marcin, za nim szło około 300 uczestników z pochodniami i barwnymi lampionami, a przygrywała im orkiestra dęta Śląskich Zakładów Przemysłu Wapienniczego OPOLWAP w Tarnowie Opolskim. W roku bieżącym korowód przemaszerował innymi ulicami jak poprzednimi laty i jak zapewniają organizatorzy w latach następnych trasa będzie ulegała zmianie. Na parkingu przy kościele miało miejsce przedstawienie - spotkanie Świętego Marcina z żebrakiem, któremu to święty ofiarował połowę swojego płaszcza.

Dalsza część spotkania odbyła się w sali tanecznej miejscowego DFK, gdzie wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani drożdżówkami, ciepłą herbatą i cukierkami zasponsorowanymi przez miejscowego handlowca. Spotkanie w sali uświetniła wspomniana orkiestra oraz dzieci z miejscowego przedszkola.

Organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego przy czynnym wsparciu młodzieży, która przygotowała część artystyczną, nagłośnienie i zabezpieczała trasę przemarszu, a także pań, które to jak zwykle sprawdziły się na medal piekąc drożdżówki i przygotowując poczęstunek dla uczestników.

 

zdjecie2.jpeg

 Spotkanie przy ognisku na parkingu przy kościele.

 

zdjecie1.jpeg

Zabawa w sali DFK.

 

Pogoda
23 lipca
wtorek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN