Staw w centrum wioskiIzba TradycjiEkomuzeum przy Szkole PodstawowejGłaz w centrumKościółOłtarz w kościele

Fragment komunikatu Komisji konkursowej

Fragment komunikatu Komisji konkursowej

KONKURSU „PIĘKNA WIEŚ OPOLSKA 2004”

IX Edycja

 

Do konkursu we wszystkich kategoriach konkursowych dokonano zgłoszeń z 30 gmin i 47 wsi.

 

Kategoria NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ

 

W konkursie wzięło udział 13 wsi, z tego:

7 po raz pierwszy

5 po raz drugi

1 po raz czwarty.

W roku bieżącym w konkursie uczestniczyła podobna ilość wsi co w roku ubiegłym.

 

Komisja stwierdziła bardzo wysoki poziom konkursu, niemniej poziom wsi był na tyle zróżnicowany, iż pozwolił wyłonić laureatów na miejscach od  I – III bez konieczności ponownej wizytacji terenowej.

 

 

I miejsce i nagrodę w wysokosci 15.000 zł otrzymuje wieś

 

KAMIEŃ ŚLĄSKI  w gminie Gogolin.

 

Kamień Śląski w roku 1999 zajął drugie miejsce. Od tego czasu we wsi dokonał się olbrzymi postęp Przestrzeń tej wsi cechuje się wyjątkową jakością zarówno terenów publicznych jak i prywatnych oraz szczególnie bogatym wyposażeniem w pełni wykorzystaną infrastrukturę życia społecznego. Wieś jest atrakcyjnym miejscem zamieszkania bogatym w ofertę życia kulturalnego.

Kamień Śl. cechuje wzorcowo ukształtowane rozległe centrum wsi eksponujące specyfikę miejscowego krajobrazu kulturowego jaką jest kamień wapienny w budownictwie. Zamysł ukształtowania jednolitego charakteru wsi widoczny jest w działaniach mieszkańców na poszczególnych posesjach.

Wieś z rozmysłem czerpie z przeszłości i tradycji, zachowując bądź przywracając miejsca historyczne.

Osiągnięcie europejskiego standardu wsi było możliwe dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców oraz gminy, w czym znakomicie wykorzystano 900 lecie wsi przypadające w roku bieżącym. Na szczególne uznanie zasługuje współdziałanie z  miejscowym proboszczem, który udostępnił obiekty parafii do użytku mieszkańców.

Kamień Śl kształtując przestrzeń publiczną w pełnej zgodności z dziedzictwem kulturowym odpowiedział na wyzwanie jakim są nowe inwestycje prowadzące do zaistnienia sanatoryjno - wypoczynkowej funkcji miejscowości. Wieś stała się miejscem wyjątkowo atrakcyjnym dla przyjezdnych, spełniając równocześnie rolę wizytówki regionu. Znaczenie Kamienia Śląskiego w pełni doceniają władze gminy. konsekwentnie realizując strategię wykorzystania wsi jako lokomotywy rozwoju gminy i przekształcenia jej w ośrodek o znaczeniu krajowym a nawet europejskim.

 

 

Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „Piękna wieś opolska” odbędzie się w dniu 23.10.2004r. w Kamieniu  Śląskim.

 

Pogoda
07 grudnia
czwartek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN