Staw w centrum wioskiIzba TradycjiEkomuzeum przy Szkole PodstawowejGłaz w centrumKościółOłtarz w kościele

Ochotnicza Straż Pożarna

Jednostka straży ochotniczej powstała w Kamieniu Śląskim w roku 1890 na terenie dawnego hrabstwa Strachwitz. W roku 1933 straż z zabudowań zamkowych została przeniesiona do siedziby dzisiejszej stacji wodociągowej. Pierwszym wozem strażackim był zaprzęg konny z pompą ręczną. W 1940 roku straż otrzymała samochód bojowy, który to po zakończeniu wojny został zarekwirowany. W kolejnych latach do gaszenia pożarów ponownie używano wozy strażackiego z zaprzęgiem konnym. W roku 1950 straż wzbogaciła się o przyczepę z wyposażeniem gaśniczym, którą zaczepiało się do ciągnika. W roku 1967 wybudowano nowy boks garażowy, w tym samym czasie OSP otrzymała od Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Opolu samochód bojowy z motopompą i sprzętem gaśniczym na Starze 20. W roku 1974 Komenda Rejonowa Straży Pożarnej przekazała naszej jednostce OSP samochód Star 28 ze zbiornikiem wodnym.

W roku 1976 rozpoczęto budowę nowej remizy strażackiej. Członkowie OSP brali czynny udział w pracach budowlanych. Obiekt oddano do użytku wraz z zapleczem gospodarczym w 1980 roku. Jednostka zawsze brała czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, zawodach sportowo-pożarniczych i przeglądach operacyjnych. W roku 1987 za zajęcie czołowego miejsca w takim przeglądzie, decyzją komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej otrzymała nowy samochód gaśniczy ze zbiornikiem i motopompą (Star 200).

Członkowie naszej OSP oprócz realizacji swoich zadań ratowniczo-gaśniczych wykonują szereg prac modernizacyjnych i remontowych w remizie OSP i terenie do niej przyległym. Strażacy są bardzo zaangażowani w życie naszej wsi i parafii, biorą udział w wielu pracach na rzecz naszej miejscowości. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym sołectwa, są organizatorami bądź współorganizatorami szeregu imprez kulturalnych i sportowych. Działacze OSP swoim pozytywnym przykładem potrafią przyciągnąć młodzież, która bardzo chętnie wstępuje w jej szeregi.

 

 

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu Śląskim

101_0188.jpeg

 


 

 

Dnia 12.06.2004r. OSP Kamień Śląski otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo.

 

117_1747.jpeg

Uroczystość przekazania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej podczas obchodów 900-lecia Kamienia Śląskiego w dniu 12 czerwca 2004r.

 

117_1756.jpeg

Poświęcenie sztandaru przez ks. Hermana Piechotę.

 

117_1759.jpeg

Przekazanie sztandaru przez Prezesa ZW OSP dh Andrzeja Borowskiego.

 

117_1761.jpeg

Odebranie sztandaru przez poczet sztandarowy.

 

117_1763.jpeg

Uroczysty przemarsz.

 

..............................

19 czerwca 2010r. miały miejsce obchody 120-lecia istnienia naszej Ochotniczej Straży Pożarnej, połączonych z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się msza św. w naszym kościele parafialnym, która była odprawiona przez kapelana strażaków ks. Józefa Urbana i Proboszcza ks. Waltera Lenarta. Następnie uczestnicy obchodów przy dźwiękach Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej przeszli ulicami Kamienia Śl. na nasz teren sportowo-rekreacyjny, gdzie odbyła dalsza część obchodów. W uroczystościach wzięli udział: W-ce prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Teresa Tiszbierek, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Andrzej Borowski, Opolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Karol Stępień, Komendant Powiatowy PSP w Krapkowicach bryg. Marek Matczak, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krapkowicach - Jerzy Jarosz, p.o. naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obronności Starostwa Powiatowego w Krapkowicach Jarosław Giercuszkiewicz, kapelan strażaków ks. prof. Józef Urban, proboszcz parafii Kamień Śląski ks. Walter Lenart, Burmistrz Gogolina i Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Joachim Wojtala. Na tą okoliczność przyjechały delegacje z Jablunkova, Zwierzyńca i Łodygowic. Z okazji jubileuszu wiele osób zasłużonych dla ruchu OSP otrzymało medale i wyróżnienia. Więcej na:  http://www.osp-kamien.opole.pl/index.php/oosp/120lecieosp 

 ..................

Jednostka OSP Kamień Śląski należy do Krajowego Systemu Ratowniczo –Gaśniczego, na swoim wyposażeniu ma m.in. Mercedesa Atego i Forda Transita.

.........................

Stona www: http://www.osp-kamien.opole.pl/ 

..........................

Skład Zarządu OSP Kamień Śląski:

Andrzej Biela

Prezes

Patryk Weisser

Wiceprezes - naczelnik

Andrzej Kizielewicz

Wiceprezes

Jan Pałasz

Z-ca naczelnika

Tomasz Wach

Sekretarz

Joachim Śleziona

Skarbnik

Daniel Broj

Członek

Rafał Gebauer

Członek

Andrzej Wicher

Członek

 

Pogoda
22 kwietnia
poniedziałek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN