Staw w centrum wioski Izba Tradycji Ekomuzeum przy Szkole Podstawowej Głaz w centrum Kościół Ołtarz w kościele

Wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego

 

W dniu 17 września 2013r. w godzinach popołudniowych przybył do naszej miejscowości Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski, przy naszym pałacu został powitany przez Ks. Abp. Alfosa Nossola, Starostę Krapkowickiego Macieja Sonika, Burmistrza Gogolina Joachima Wojtalę, Ks. Alberta Glaesera i Sołtysa Kamienia Śląskiego Zbigniewa Kawę. Następna część spotkania miała miejsce w sali balowej, na której zgromadzili się ministrowie z Kancelarii Prezydenta, posłowie, Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego z członkami zarządu, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatu i gminy, liderzy odnowy wsi z terenu naszego województwa oraz przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego na Śląsku Opolskim. Słowa powitania do Pana Prezydenta skierował Marszałek Województwa Józef Sebesta. Następnie miała miejsce uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, odznaczeni zostali:
- Abp Alfons Nossol otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi i zaangażowanie w sprawy ekumenizmu i jedności chrześcijan, a także za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, naukowej i dydaktycznej.
- Prof. Dorota Simonides odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w badaniu i popularyzowaniu historii i kultury Śląska, a także za zasługi w działalności naukowej, społecznej i publicznej.
- Kombatanci: Dariusz Dyba, Romuald Markiewicz, Tadeusz Mróz oraz Henryk Syndorf - odznaczeni zostali Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości. Uhonorowano ich za zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość państwa polskiego w latach 1939-1956.
Następnie Prezydent zwrócił się do osób odznaczonych: „Jest to dla mnie źródło wielkiej radości i wzruszenia, że mogę państwa odznaczyć w imieniu całej Polski. Nikt tego nie planował, ale tak się złożyło, że dziś jest 17 września. Data szczególna, która wraz z 1 września 1939 tworzy szczególną klamrę. Wtedy podpalono świat i Polskę. Zaczął się proces niszczenia normalnego świata i sprawdzonych wartości z powodu wybuchu II wojny światowej, ale także z powodu rządów totalitarnych. Dziś wiążemy porwane więzy łączące nas z poprzednimi pokoleniami. Świadomie pracujemy, by nasz świat był światem szacunku dla innych. Uczymy się tego szacunku i współżycia. Także tu, na Śląsku Opolskim”.
W imieniu odznaczonych słowa podziękowania do Prezydenta skierował ks. Abp Alfons Nossol, który podkreślał, że „Śląsk Opolski to miejsce dialogu, który pomaga z nieprzyjaciół uczynić przeciwników, a przeciwników przekształcić w przyjaciół. - I to nam się w dużej mierze tutaj udaje”.
Kolejna część uroczystości, to spotkanie z liderami programu programu Odnowa Wsi. Pierwszy głos zabrał Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński – „ojciec” programu nie tylko w naszym województwie ale i kraju, który mówił o istocie Odnowy Wsi: „wieś ma przyszłość wtedy, gdy zostanie sobą, zachowa swoją tożsamość – powiedział R. Wilczyński - zagra tymi możliwościami, które są niedostępne w mieście. Gdy zachowa piękno kulturowego dziedzictwa i tych wspólnot lokalnych, które są na wsiach. Dzięki Odnowie Wsi w wielu miejscach ludzie uwierzyli, że mogą być żywotną wspólnotą i sprawy rozwoju wziąć w swoje ręce”.
Następnie głos zabrał Sołtys Kamienia Śląskiego, Zbigniew Kawa, który przywitał zebranych w imieniu mieszkańców, pogratulował odznaczonym, przedstawił długą listę osiągnięć mieszkańców wioski żyjących zgodnie, bez względu na pochodzenie. W końcowej części swojego wystąpienia zwrócił się do Prezydenta i zebranych z apelem: „Zastanówmy się, co zrobić, by choroba zwana Odnową Wsi objęła całą Polskę. Proszę by Pan Prezydent pomógł przenieść tego wirusa do wszystkich zakątków naszej Ojczyzny”.
Norbert Rasch omówił sytuację mniejszości niemieckiej w województwie opolskim i funkcjonowaniem Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Przed południem Prezydent RP Bonisław Komorowski wizytował budowę zbiornika retencyjnego koło Raciborza. W Opolu wziął udział w uroczystości podpisania porozumienia realizowanego Urząd Marszałkowski a dotyczącego „Opolskiej Karty Rodziny” i „Opolskiej Karty Seniora”. Następnie Pan Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

 

1.jpeg   2.jpeg   2a.jpeg

 

IMG_6458 wyc zm.jpeg   2b.jpeg    2c.jpeg

 

  3.jpeg   3a.jpeg   4.jpeg

 

  5.jpeg   6.jpeg   7.jpeg


Część zdjęć archiwum UM Gogolin.
 

Pogoda
13 sierpnia
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,68 PLN
1 CHF = 4,83 PLN
1 USD = 4,55 PLN