Staw w centrum wioski Izba Tradycji Ekomuzeum przy Szkole Podstawowej Głaz w centrum Kościół Ołtarz w kościele

Spotkanie laureatów konkursu

„Rewitalizacja obszarów wiejskich - odnawianie istniejącej już infrastruktury centrów wsi - była jednym z głównych tematów trzydniowej międzynarodowej konferencji w Kamieniu Śl. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Sieci Laureatów Konkursu o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi oraz Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. W ocenie uczestników konferencji odnawianie centrów wsi to klucz do ich rozwoju. Wykorzystywanie istniejących budynków jest korzystne finansowo dla samorządów i służy rozwojowi biznesu. Dawanie „nowego życia" starym obiektom jest też tańsze od budowania nowych, a ich późniejsza eksploatacja jest mniej kosztowna, niż tych, które wznosi się na obrzeżach miejscowości.
Zdaniem wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego negatywne procesy demograficzne - wyludnianie się miejscowości i starzenie mieszkańców - wymuszają działania zmierzające do budowania silnego centrum wsi. Aby wspomóc proces rewitalizacji powinno się włączyć do niego mieszkańców, jako inwestorów dając im dotacje na odnawianie obiektów - np. na urządzanie w nich lokali mieszkaniowych, czy usługowych. O samorządach w Niemczech czy Austrii które wprowadzają już takie rozwiązania mówiła w Kamieniu Śl. prof. Gerlind Weber z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wiedniu. Jednym z mechanizmów jest program promujący zakup starych nieruchomości przez młode rodziny - w jednej z niemieckich gmin zakup domu mającego więcej niż 25 lat dotowano kwotą 10,5 tys. euro.
Prof. Weber jest autorką teorii "spirali negatywnego rozwoju", w którą mogą wpaść obszary wiejskie. Według niej brak miejsc pracy w małych miejscowościach powoduje selektywny odpływ młodych, wykształconych osób. Ubytek potencjalnych matek, skutkuje depopulacją i starzeniem się społeczeństwa, co jest powodem zmniejszenia siły nabywczej gospodarstw domowych i w konsekwencji zaniku lokalnego biznesu. Doprowadza to do spadku wpływów do samorządów, braku nakładów na inwestycje, lub wręcz środków na utrzymanie dotychczasowej infrastruktury.”

Źródło: http://www.opole.uw.gov.pl

Uczestnicy konferencji zwiedzili naszą miejscowość i zapoznali się z naszymi osiągnięciami i działaniami na rzecz odnowy wsi. 

 

IMG_4893.jpeg   IMG_4895.jpeg   IMG_4898.jpeg

 

2.jpeg   IMG_4909.jpeg   IMG_4916.jpeg

 

 

Pogoda
06 lipca
środa
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = 4,74 PLN
1 CHF = 4,76 PLN
1 USD = 4,59 PLN